تلفن همراه

مقایسه Poco X3 ، سامسونگ گلکسی A71

همه ما میدانیم که برای پسند ظاهر یک گوشی بیش از هر چیز دیگری ، سلیقه دخیل است ، اما کمی اطلاعات برای مقایسه حتی سلیقه ای بد نیست. گوشی سامسونگ گلکسی A71 و گوشی Poco X3، هر دو گوشی از ظاهر خوبی برخوردارند و حس یگ گوشی زیبا را به کاربران خود القا خواهند کرد اما گوشی Poco X3 ، طراحی فانتزی تری دارد اما طراحی ظاهری سامسونگ گلکسی A71، ساده تر است و برای افرادی که به طراحی های ساده تر روی خوش نشان می دهند، ایده آل تر است.

بدنه

متریال استفاده شده در هر دو بدنه گوشی های Poco X3 و سامسونگ گلکسی A71، در پنل جلویی شیشه های شرکت معروف گوریلا گلس است، در پنل پشتی نیز این دو گوشی از پلاستیک استفاده کرده اند اما تنها تفاوت گوشی Poco X3 و گوشی سامسونگ A71 در متریال استفاده شده در بدنه ، فریم دور است که در نماینده شیائومی ، از آلومینیم استفاده شده است اما در نماینده سامسونگ از پلاستیک استفاده شده است. برجستگی های استفاده شده در گوشی Poco X3 زیبایی خاصی را به این گوشی اضافه می کند. پس می توانیم در این بخش به راحتی برگ برنده را به دست گوشی Poco X3 بدهیم ، چرا که متریالی بسیار با کیفیت تر در خلق بدنه گوشی خود بهره برده است.

اما نکته عجیب در این بخش، وزن دو گوشی است؛ چرا که گوشی Poco X3، وزنی معادل با ۲۱۵ گرم دارد اما سامسونگ گلکسی A71، وزنی برابر با ۱۷۹ گرم دارد؛ این اعداد به این معناست که شاید در استفاده طولانی مدت از  گوشی شیائومی Poco X3، کمی دست شما را خسته کند، اما این اتقاق برای کاربران گوشی سامسونگ گلکسی A71، احتمال کمتری برای رخ دادن دارد.

در بخش پنل جلویی، هم گوشی Poco X3 و گوشی سامسونگ گلکسی A71، صفحه یک دستی دارند که فقط ناچ حفره ای دوربین سلفی در اولین نگاه، توجه شما را جلب خواهد کرد؛

در پنل پشتی نیز، ست آپ دوربین های سامسونگ گلکسی A71، در گوشه بالایی جا خوش کرده اند، در حالی ست آپ دوربین های گوشی Poco X3، یک ست آپ دایره ای شکل است که در بالای پنل پشتی قرار گرفته است و در اولین نگاه شما را به یاد فیلم های علمی تخیلی خواهد انداخت؛ در بخش قبلی گفتیم که این گوشی طراحی فانتزی تری دارد؛ شاید این ست آپ دوربین نیز تاییدی بر همین نکته باشد.

صفحه نمایش

گوشی Poco X3، از یک صفحه نمایش ۶.۶۷ اینچی بهره می برد که با نسبت صفحه نمایش به بدنه تقریبی ۸۴.۶ درصدی ، ۳۹۵ پیکسل را در هر اینچ صحفه نمایش خود جای داده است؛ در آن سوی میدان اما سامسونگ گلکسی A71، از یک صحفه نمایش ۶.۷ اینچی بهره می برد که با نسبت صفحه نمایش به بدنه تقریبی ۸۷.۲ درصدی، ۳۹۳ پیکسل را در هر اینچ خود جای داده است؛ اعداد خود به اندازه کافی نشان دهنده این هستند که گوشی سامسونگ گلکسی A71، در این بخش عملکرد بهتری ارائه داده است چرا که با صفحه نمایش کمی بزرگ و نسبت بهتر صفحه نمایش به بدنه ، تجربه کاربری بهتری برای کاربر به ارمغان خواهد آورد.

مقایسه Poco X3 و سامسونگ گلکسی A71 در مشخصات داخلی

پردازنده ها

دو گوشی Poco X3 و سامسونگ گلکسی A71، هر دو در این بخش حرف های زیادی برای گفتن دارند؛ از یک طرف گوشی Poco X3 با بهره برداری از چیپ ست های شرکت آمریکایی کوالکام مدل Snapdragon 732G که هشت هسته ای بوده و دو هسته ۲.۳ گیگاهرتزی برای پردازش های سنگین و ۶ هسته ۱.۸ گیگاهرتزی برای پردازش های عادی و روزمره، آماده خدمت رسانی به کاربرانش است. اما سامسونگ گلکسی A71، دست و پا بسته نیست ، چرا که این گوشی نیز از چیپ ست شرکت آمریکایی کوالکام  مدل Snapdragon 730 بهره می برد که هشت هسته دارد و از این هشت هسته، ۲ هسته ۲.۲ گیگاهرتزی برای پردازش های سنگین مانند بازی و فیلم دیدن در نظر گرفته شده است و ۶ هسته ۱.۸ گیگاهرتزی باقی مانده نیز برای پردازش های عادی کافی به نظر می رسد. اما همه این اعداد تا زمانی که در ورطه عمل به آزمایش گذاشته نشوند، تعیین کننده چیز خاصی در این زمینه نیستند. برای همین تست های معروف دنیا در این زمینه شک شما را در این زمینه برطرف خواهد کرد. تصویر زیر گویای همه چیز است؛ اما کم کم داشتیم از یاد می بردیم که گوشی شیائومی Poco X3، با هر حافظه داخلی، مقدار ۶ گیگابایت رم را برای کاربران خود به ارمغان می آورد اما سامسونگ گلکسی A71، در تمامی مدل ها از ۸ گیگابایت رم بهره می برد. اما حتی با بهره گیری از رم بهتر توسط نماینده سامسونگ ، با استناد به تصویر زیر اعداد نمایان گر حقیقتی دیگر هستند.

باتری

گوشی Poco X3، از یک باتری با ظرفیت ۵۱۶۰ میلی آمپراژی بهره می برد، که تخمین زده شده است که در حالت عادی ۱۲۶ ساعت طول می کشد تا این گوشی هوشمند این مقدار باتری را مصرف کند ، همچنین این گوشی از یک شارژر ۳۳ واتی بهره می برد که سرعت شارژ خوبی دارد و تقریبا این حجم از باتری را در کمتر از ۲ ساعت به شارژ کامل خواهد رساند.

در آن سوی میدان سامسونگ گلکسی A71، از یک باتری با ظرفیت ۴۵۰۰ میلی آمپراژی بهره می برد، که تخمین زده شده که این گوشی ۱۰۰ ساعت در حالت عادی طول می کشد تا این مقدار ظرفیت را مصرف کند. سامسونگ گلکسی A71، با بهره گیری از یک شارژر ۲۵ واتی، در کمتر از سه ساعت این مقدار ظرفیت را شارژ مجدد خواهد کرد.

با توجه به این اعداد بازهم گوشی Poco X3، به راحتی گوی سبقت را از رقیب خود سامسونگ گلکسی A71، می رباید و حرفی برای گفتن باقی نمی گذازد؛ چرا که در یکی از مهم ترین فاکتور های یک گوشی هوشمند به راحتی رقبا را از میدان به در می کند.

دوربین های اصلی

گوشی Poco X3 و سامسونگ گلکسی A71 هر دو از دوربین های بسیار با کیفیتی بهره می برند اما بازهم باید قضاوت را به حیطه جزییات عددی بسپاریم. هر دو گوشی Poco X3 و سامسونگ گلکسی A71 از یک سنسور واید ۶۴ مگاپیکسلی بهره می برند که فاصله کانونی f/1.9 دارند و از سنسور های مختلف نیز بهره می برند. در سنسور فوق عریض نیز گوشی Poco X3 دست بالاتر دارد؛ چرا که این سنسور ۱۳ مگاپیکسلی است و یک مگاپیکسل از سامسونگ گلکسی A71، بیشتر است. اما در دوربین های تشخیص عمق و ماکرو گوشی Poco X3، کلاه از سر در مقابل گوشی سامسونگ گلکسی A71 بر میدارد؛ چرا که هر دو این سنسور ها در گوشی سامسونگ گلکسی A71، پنج مگاپیکسلی هستند اما در گوشی Poco X3، هر دو سنسور ۲ مگاپیکسلی هستند.

در بخش فیلم برداری اما، هر دوگوشی سامسونگ گلکسی A71 و گوشی Poco X3، در بهترین حالت با کیفیت ۴k و ۳۰ قریم در هر ثانیه قادر به فیلم برداری هستند؛ پس در این بخش نمی توان تمایزی بین این دو گوشی قائل شد.

دوربین سلفی

خوب در اینجا اول از شباهت های دوربین سلفی دو گوشی شیائومی Note 9 Pro و گوشی Poco X3، می پردازیم. این شباهت در این بخش مربوط به فیلم برداری دوربین سلفی این دو گوشی است که هر دو با نهایت کیفیت ۱۰۸۰Pو ۳۰ فریم بر ثانیه اقدام به فیلم برداری خواهند کرد.

اما حالا بپردازیم به تفاوت ها، این تفاوت ها فقط در ۴ مگاپیکسل خلاصه می شود، چرا که دوربین سلفی گوشی Poco X3 ، بیست مگاپیکسلی است و دوربین سلفی گوشی Note 9 Pro، ۱۶ مگاپیکسلی است. تفاوتی آنچنان چشم گیر نیست که بتوان برنده قطعی برای این بخش دانست. تنها با صرف تکیه بر اعداد می توان گوشی Poco X3 را برنده این بخش دانست.

مقایسه Poco X3 ، شیائومی Note 9 Pro ، سامسونگ گلکسی A71 در قیمت

بله درست حدس زدید! آخرین فاکتور و شاید مهم ترین فاکتور برای انتخاب از میان این گوشی ها قیمت آن ها است، چرا که هر سه گوشی از قیمت پایینی برخوردار هستند و به همین دلیل نیز میان رده به حساب می آیند، اما سوال اصلی اینجاست که کدام یک در مقابل هزینه ای که پرداخت می کنید، بهترین عملکرد را دارد، خوب با توجه به قیمت ۱۹۹ دلاری گوشی Poco X3، باید این گوشی را از میان گوشی های یاد شده بهترین گوشی با توجه به قیمت دانست، چرا که چه از لحاظ سخت افزاری و چه از لحاظ دوربین و صفحه نمایش ما عملکردی حتی به مانند گوشی های پرچم دار از این گوشی می بینیم اما قیمت آن به مانند یکی از گوشی میان رده است. اما در کل انتخاب میان این گوشی ها به سلیقه فرد بر خواهد گشت چرا که هر سه گوشی مزیت های منحصر به فرد خود را دارند اما با توجه به قیمت قطع به یقین ، گوشی Poco X3 بهترین و راضی کننده ترین عملکرد را از خود به نمایش می گذارد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *